Fałszywe inwestycje – co to?
Oszustwa inwestycyjne to próba wyłudzenia pieniędzy.
Przestępcy doskonalą swoje metody i używają socjotechniki, aby nakłonić swoje ofiary do inwestowania mniejszych lub większych kwot pieniędzy, oferując rzekome możliwości wysokich i długotrwałych zysków, które tak naprawdę nigdy się nie pojawią.
Potrafią wyłudzać od niej środki finansowe nawet przez kilka miesięcy.
Fałszywe firmy inwestycyjne ogłaszają swoje usługi w serwisach internetowych, w mediach społecznościowych oraz w aplikacjach mobilnych w formie reklam. Oferują zazwyczaj bardzo wysokie zyski bez ryzyka utraty pieniędzy, żeby przyciągnąć uwagę odbiorców.
W sieci pojawiają się nieprawdziwe informacje, które dotyczą inwestowania np. w złoto, ropę lub inne dobra. Oszuści aby urealnić swoje oferty, nielegalnie wykorzystują nazwy lub logotypy znanych firm oraz wizerunki znanych i powszechnie szanowanych osób. Udowadniają, że nawet tak znane osoby zainwestowały swoje środki (oszczędności) w ten produkt.
Pamiętaj, że oszust może też nakłaniać Cię do przelania środków na wskazy przez niego rachunek. Wówczas po przelaniu pieniędzy otrzymujesz konto na fikcyjnym serwisie, gdzie widoczne są potencjalne zyski, „wypracowane” właśnie dzięki Twoim środkom. To wszystko jest oszustwem, które ma na celu nakłonić Cię do wykonania większej ilości przelewów na konto przestępcy.
Kiedy próbujesz wypłacić pieniądze z inwestycji, kontakt z oszustem się urywa lub wręcz przeciwnie – oszust nakłania Cię do dopłaty pieniędzy.
Jak się chronić?
- Omijaj podejrzane inwestycje. Zawsze przemyśl wszystkie za i przeciw.
- Jeżeli nie rozumiesz oferty, poproś o dokładne wyjaśnienie, co, jak i ile trzeba zainwestować. Zanim podejmiesz decyzję dotyczącą inwestycji porozmawiaj o tym z kimś zaufanym
- Nie podejmuj decyzji pod presją czasu. Przestępcy, żeby przyspieszyć Twoją decyzję, mówią, że ich oferta jest limitowana, obowiązuje tylko dzisiaj lub jest skierowana tylko do 50 pierwszych klientów.
- Nie przesyłaj skanu swojego dowodu osobistego ani innych dokumentów, na których znajdują się Twoje dane osobowe.
- Nigdy nie podawaj loginu i hasła do bankowości elektronicznej i mobilnej czy danych swojej karty płatniczej (numer karty, CVV, data ważności) – te informacje są poufne, powinny być znane tylko Tobie.
- Nie instaluj żadnego dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których logujesz się do aplikacji mobilnej i bankowości elektronicznej.
- Czytaj opinie innych osób o danej firmie. Oszukani klienci często sami publikują ostrzeżenia przed nieuczciwymi podmiotami.
- Weryfikuj informacje o danej firmie w Internecie, najlepiej w kilku źródłach oraz na stronie KNF, UOKiK, Rzecznika Finansowego, ZBP.
Podmioty oferujące inwestycje muszą mieć zezwolenie na prowadzenie takiej działalności. Firmy, które w Polsce są objęte nadzorem KNF znajdziesz w wyszukiwarce podmiotów nadzorowanych. - Sprawdzaj listę ostrzeżeń publicznych KNF. Tam znajdziesz komunikaty o podejrzanych firmach, które działają bez zezwolenia KNF.
- W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli Twój doradca o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.
Jeżeli wciąż kusi Cię duży zysk, porozmawiaj o tym z kimś bliskim, opowiedz o swoich wątpliwościach. Mamy nadzieję, że spojrzenie na sprawę osoby trzeciej pomoże Ci w podjęciu właściwej decyzji i uchroni Cię przed utratą Twoich oszczędności.
Jeśli masz podejrzenie, że to oszustwo, zadzwoń niezwłocznie na policję.
Zapraszamy do zapoznania się z kampanią informacyjną Komisji Nadzoru Finansowego, odnośnie cyberoszustw inwestycyjnych:
https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/kampanie_informacyjne/cyberoszustwa_inwestycyjne